Giriş için tıklayınız.
Sitedeki kullanıcı sayısı: 17
ATMK ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI-SERGİSİ
ATMK ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI-SERGİSİ
"Uluslararası Işık Yılı" anısına 14 Nisan 2016 tarihinde İSO Odakule Sanat Galerisi'nde gerçekleştirdiğimiz "ATMK ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI SERGİSİ" nin medya tanıtım raporu için tıklayınız...


ATMK ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI-SERGİSİ

Işık konusundaki farkındalığı arttırmak, ışığın hayatımızdaki önemine vurgu yapmak ve aydınlatma konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla  2015 yılı UNESCO tarafından “Uluslararası Işık Yılı” olarak ilan edilmiştir. “UNESCO 2015 Uluslararası Işık Yılı” nın izlerinin, 2016’ya fotoğraf sanatı aracılığı ile aktarılmasını amaçlayan “Işık-İnsan-Mekan” temalı Ulusal Fotoğraf Yarışması, 30 Aralık 2015 tarihinde Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) tarafından Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) işbirliğiyle başlatılmıştır.


Farklı meslek gruplarından kişilerin yanı sıra üniversiteli gençlerin de yoğun ilgi gösterdiği Ulusal Fotoğraf Yarışması’na 5640 eser katılmış ve şartnameye uygun olduğu belirlenen 5506 eser 15 Mart 2016 tarihinde değerlendirilmiştir. Yarışmaya sunulan eserler, fotoğraf tekniğine uygunluk kadar, içeriğinde yapay ışığın bulunduğu yapının, mekanın, yüzeyin ya da çevrenin kullanım amacı, kullanıcıları, mimarisi, kent kimliği ile doğru yönde ilişki kurması, kalite ve anlam katması gibi çeşitli yönlerden incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda yarışmanın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenmiş ve bunların dışındaki 20 eser sergilenme için seçilmiştir.

 

ATMK Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda seçilen ve sergilenen eserlerin yer aldığı bu albüm ile ışık ve aydınlatma konusunun fotoğraf sanatı aracılığıyla aktarıldığı, hatırlarda kalıcı belgesel nitelikte eserler toplumla paylaşılmaktadır.


Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nin düzenlediği Ulusal Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’nin gerçekleştirilmesine destek veren Türk Aydınlatma Sektörü’nün farklı kollarındaki firmalara - Cemdağ ve Lamp83 “Diamond Sponsor”, TD Elektronik “Gold Sponsor”, Arlight, Beş A, Elekon Enerji, Heper, İkizler, Niki, Optoled, Schreder ve Soonlight “Silver Sponsor”, iletişim kurumlarına - Arkitera, Elektrik, Lightworld, PLD, Tasarım, Voltimum, yarışma sonuçlarının sergilenmesi olanağını sağlayan İstanbul Sanayi Odası’na ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu'na, yarışma katılımcılarına, yoğun ve özverili çalışmaları için Yarışma Seçici Kurulu ve ATMK Yönetim Kurulu üyelerine en içten teşekkürlerimizi sunarız.Aydınlatma Türk Milli Komitesi ATMK

www.atmk.org.tr

1995 yılında kurulan Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK), 1996 yılından itibaren Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’na (CIE, Commission Internationale de L’éclairage) üye olmuştur ve Türkiye’yi temsil etmektedir. ATMK’nin görevleri, Türkiye’de aydınlatma alanında ilerlemeleri ve çalışmaları özendirmek, yürütmek ve desteklemek, bilimsel ve sanatsal etkinlikler düzenlemek, yurtdışında yapılan bilimsel toplantılarda ülkemizi temsil etmek, meslek içi eğitim faaliyetlerini organize etmek olarak özetlenebilir.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi, günümüze kadar 3 Uluslararası, 10 Ulusal Aydınlatma Kongre ve Konferansı düzenlemiş, çok sayıda uluslararası ve ulusal bilimsel toplantı ve eğitim çalışmalarına destek vermiş, aydınlatma ile ilgili alanlarda ülke kalkınmasına, bilim ve teknolojinin gelişmesine yönelik çalışmalar yapılması için önderlik etmeye özen göstermiştir. ATMK ayrıca, ülkemizde çok sayıda aydınlatma konulu sergi ve fuarların düzenlenmesine de katkıda bulunmuştur.

Bugün itibari ile Aydınlatma Türk Milli Komitemizin 2 onur, 2 fahri, 82 kişisel ve 81 kurumsal olmak üzere toplam 167 üyesi bulunmaktadır.


Aydınlatma Türk Milli Komitesi

14 Nisan 2016 / İstanbul

 

  Belgeler   

FYS MEDYA TANITIM RAPORU

  İlgili Sayfalar  

ATMK ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
BASIN DUYURUSU
IŞIK YILI ETKİNLİKLERİ