Giriş için tıklayınız.
Sitedeki kullanıcı sayısı: 35
Arşiv
Arşiv

KASIM 2012


Yılda iki kez yapılarak artık geleneksel hale gelen İSO (İstanbul Sanayi Odası) – AGİD (Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği)  Genişletilmiş Sektör Toplantısı 15 Kasım 2012 tarihinde İSO’da “LED Aydınlatmada Enerji Verimliliği ve Tasarımın Önemi” başlığı ile gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Üniversiteler ve Endüstri Tasarımı Meslek Kuruluşu’ndan değerli temsilcilerin konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya bu yıl da yoğun bir katılım oldu. AGİD ile sürekli işbirliği içinde olan Milli Komite'miz toplantıya üyeleri ile katılmış ve ATMK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sermin ONAYGİL “Genel Aydınlatmada LED Teknolojileri” başlıklı sunumu yapmıştır. Başkanımızın sunumu için tıklayınız. 

Sektör toplantısının fotoğrafları için tıklayınız...  

 

ETKİNLİK DUYURUSU!

15 Kasım 2012 Perşembe, Aydınlatma Sektör Ortak Toplantısı

Değerli Üyemiz, Değerli Sektör Temsilcileri,

İSO, İstanbul Sanayi Odası ve AGİD, Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneğinin düzenledikleri,  “Led Aydınlatmada Enerji Verimliliği ve Tasarımın Önemi” başlıklı genişletilmiş sektör toplantısı

15 Kasım 2012 Perşembe günü 13:30– 16:30 saatleri arasında İstanbul Sanayi Odası Odakule Binası Meclis Salonunda düzenlenecektir.

EKİM 2012

BALKANLIGHT 2012

Kurucu üyeleri arasında yer aldığımız Balkanlight Organizasyonu tarafından üç yılda bir farklı Balkan ülkelerinin ev sahipliği ile gerçekleştirilen “Balkanlight Konferansı”nın 5. cisi 3-6 Ekim 2012 tarihlerinde Sırbistan’ın Belgrad şehrinde yapıldı. Sırbistan, Yunanistan, Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Slovenya ve Hırvatistan’dan katılımların olduğu konferasa Türkiye’den 14 kişilik kalabalık bir grup olarak destek verdik. Konferansta sunulan 38 bilimsel çalışmanın 12’si Türk delegeler tarafından sunuldu. Ülkemizin Balkan Light organizasyonundaki temsilcisi Prof. Dr. Sermin Onaygil davetli konuşmacı olarak “New Trends in Technical Lighting Applications: LED Technologies” adlı konuşmayı yaptı. Bundan sonraki Konferans’ın 2015 yılında Hırvatistan’da gerçekleştirilmesine karar verildi. ATMK Yönetim Kurulu üyelerimiz Prof. Dr. Sermin Onaygil, Prof. Dr. Rengin Ünver, Prof. Dr. Alpin Yener, Doç. Dr. Banu Manav , Yard. Doç. Dr. Rana Kutlu ile birlikte bu etkinlikte yer alıp, ülkemizi en iyi şekilde temsil eden değerli üyelerimiz Prof. Dr. Leyla Dokuzer, Berker Yurtseven, Emre Erkin, Lale Erdem, Feride Şener, Faruk Uyan, Özlem Sümengen, Sezen Ünnü ve Eren Sansal’a çok teşekkür ediyor, başka etkinliklerde daha da geniş katılımlarla yine birlikte olmayı diliyoruz. 

 

 

 

 

 

 EYLÜL 2012

Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rengin Ünver 28 Eylül - 01 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde, Marmara Tanıtım Fuarcılık tarafından düzenlenen 3. LED Yarışması ve 4. LED Konferansı’nın Danışma ve Bilim Kurul’unda yer almışlardır.

Ayrıca, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rengin Ünver 29 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilen 4. LED Konferansı’nda oturum başkanlığı yapmıştır.

 

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE)’nun 4 nolu Bölümü (Division 4. “Lighting and Signalling for Transport”) “Ulaşım için Aydınlatma ve Sinyalizasyon” un yıllık olağan toplantısı 11 – 13 Eylül 2012 tarihlerinde ABD’nin Blacksburg kentinde “Virginia Tech” Üniversite Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Toplantılara ülkemizden ATMK Başkanı ve Division 4 Türkiye temsilcisi Prof. Dr. Sermin Onaygil katıldı. Bölüm Genel Toplantısı’nın yanısıra aşağıda sıralanan Teknik Komite toplantıları da yapıldı.

TC 4-15 “Road Lighting Calculations”

TC 4-32 “Surface Colours for Visual Signalling”

TC 4-33 “Discomfort Glare in Road Lighting”

TC 4-36 “Visibility Design for Roadway Lighting”

TC 4-40 “Requirements for Retroreflective Traffic Signs”

TC 4-46 “300 mm Roundel Signals”

TC 4-47 “Application of LEDs in Transport Signalling and Lighting”

TC 4-49 “Guide to the Properties and Uses Retroreflectors at Night”

TC 4-50 “Road Surface Characterization for Lighting Applications”

TC 4-51 “Optimization of Road Lighting”

Prof. Dr. Sermin Onaygil’in başkanlığını yürüttüğü TC 4-15, Blacksburg’da son toplantısını yaptı. Komite üyelerinin görüş birliği ile 2000 yılında yayınlanmış olan CIE No.140 yayınında gerekli düzeltmeler, bölüm ilaveleri gerçekleştirilerek yayın sürecine sokuldu. CIE No.140’ın 2013 yılında yeni versiyonun yayınlanması beklenmektedir. Çalışmaları uzun yıllar önce başlamış olan TC 4-36 “Visibility Design for Roadway Lighting”ın da son toplantısı yapıldı ve “Yol Aydınlatmasında Görülebilirlik Tasarımı” başlıklı bir Teknik Rapor hazırlandı.

İki ayrı günde gerçekleştirilen Bölüm Genel Toplantısı’nda çalışmaların odaklanacağı konular:

Enerji verimliliği

Mesopik görme

Yaşlılar için aydınlatma

olarak açıklandı. Özellikle “enerji verimliliği” başlığı altında “Yol Aydınlatmalarında LED Uygulamaları” ve “Aydınlatma Kontrolü” çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiği, halen devam etmekte olan TC 4-47 “Application of LEDs in Transport Signalling and Lighting” ve   TC 4-51 “Optimization of Road Lighting” teknik komite çalışmalarının çok hızlı bir şekilde sonuçlanmasının beklendiği ifade edildi.

Bölümün bundan sonraki toplantı tarih ve yerleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Nisan 2013 Paris / Fransa
Nisan 2014 Kuala Lumpur / Malezya
Haziran 2015 Manchester / İngiltere

 

 9.ULUSAL AYDINLATMA KONGRESİ DUYURU!

1996 yılından bu yana Aydınlatma Türk Milli Komitesi olarak düzenlediğimiz, “9. Ulusal Aydınlatma Kongresi” 19-20 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (İDTM) düzenlenecek ve Kongre’ye paralel olarak “İstanbulLight2013” Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı gerçekleştirilecektir.

9.Ulusal Aydınlatma Kongresi, genel konuların yanı sıra “Aydınlatmada Güncel Yaklaşımlar ve LED” başlıklı özel konuya yönelik Türkçe ve İngilizce bildirilere açıktır.

9.Ulusal Aydınlatma Kongresi kayıt formu için tıklayınız...

9.Ulusal Aydınlatma Kongresi ilk duyurusu için tıklayınız...


NİSAN 2012

Aydınlatma Türk Milli Komitesi, 3 Nisan 2012 tarihinde ISO 47. Grup Aydınlatma Donanımları Sanayi Meslek Komitesi ile AGID-Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği'nin birlikte düzenledikleri "LED ve Standartları" konulu "Genişletilmiş Sektör Toplantısı"na destek vermiştir.

Açılış konuşması için tıklayınız... 

ATMK Kişisel Üyesi M. Berker YURTSEVEN'in, "LED TEKNOLOJİLERİ ve STANDARTLARI" konulu sunumu için tıklayınız...

MART 2012

DUYURU

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneğinin (AGİD) düzenledikleri geleneksel genişletilmiş sektör toplantısı, 2 Nisan Pazartesi günü İSO Odakule binası Meclis  Salonunda yapılacaktır.
 
Daha önce de olduğu gibi sektörün tüm paydaşlarının bir araya geleceği seminerin konusu bu kez LED ve STANDARTLAR olacaktır. AGİD YK Başkanı Fahir Gök ve ATMK YK Başkanı Sermin Onaygil’ in yapacağı açılış konuşmalarının ardından AGİD adına Kevork Benlioğlu, Aydınlatma Sektörünün ülkemizde ve dünyadaki bugünkü ve gelecekte oluşacak olan durumlarını rakamsal olarak sunacaktır. Merkezi Amerika’ da bulunan ve LED ile ilgili standartların bir işbirliği içinde çıkartılması amacını güden, 181 adet üretici, satıcı ve sertifikasyon kurumunun üye olduğu global bir dernek olan ZHAGA’ dan Mr. Jacob Nuesink organizasyonlarını, amaçlarını ve LED’ in standartlaşması açısından yaptıkları çalışmaları anlatacaktır. Daha sonrasında ZHAGA’ nın bir üyesi ve ilk onaylı test kuruluşu olan DEKRA Sertifikasyon kurumundan Mr. Kasper Nijkamp, DEKRA ve LED konusunda yaptıkları uygulamalardan bahsedecektir. Yabancı dilde sunumlar sırasında simültane tercüme yapılacaktır.
 
Verilecek olan aranın ardından bu kez TSE adına Aydınlatma Uzmanı Gürsel Eratak, TSE’ nin Aydınlatma Sektörü ile ilgili hizmetlerini ve yaptıkları çalışmaları katılımcılarla paylaşacak, ATMK adına Berker Yurtseven LED Teknolojileri ve Standartlar konusunda bir sunum yapacak ve nihayetinde KOSGEB adına Esin Yeşildal, Genel Destek, Test-Analiz ve İşbirliği-Güç birliği Destekleri konularında bilgilendirme yapacaktır.
 


ŞUBAT 2012


IQPC-International Quality & Productivity Center tarafından 21-22 Şubat 2012 tarihlerinde Sheraton Hotel Maslak'ta düzenlenen MEP-Mechanical, Electrical, Plumbing Turkey 2012 adlı organizasyona komitemiz adına ATMK Genel Sekreteri Prof.Dr.Alpin Köknel YENER katılarak "Enerji Verimliliği Kapsamında Binalarda Günışığının Etkin Kullanımı" başlıklı bir sunum yapmıştır.

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü’nün 27-29 Şubat 2012 tarihleri arasında, YTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlediği “8. RLC Günleri “ kapsamında, 28 Şubat 2012 günü ATMK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rengin Ünver’ in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Aydınlatma Paneli”nde , 

•  ATMK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rengin Ünver  “Aydınlatma Nedir?”,

•  ATMK Yönetim Kurulu Üyesi  Elk. Müh. Kevork Benlioğlu  “Aydınlatmada Enerji Tasarrufu” ,

•  ATMK Üyesi Y. Mimar Nergiz Arifoğlu “Mimari Aydınlatmada Yaklaşımlar “

konulu sunumlarını yaparak, aydınlatma alanındaki bilgi ve gelişmeleri katılımcılar ile paylaşmışlardır.

 

 

 

 

 

 

 


OCAK 2012

"3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu”nda Komitemiz temsil edildi.

Her yıl enerji verimliliği haftası kapsamında T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından değişik kurumların destekleriyle düzenlenmekte olan, organizasyonunu da Sektörel Fuarcılık’ın yaptığı “3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı” bu yıl da 12-13 Ocak 2012 tarihlerinde WOW Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Komitemiz organizasyonu destekleyen kurumlar arasında yer almış ve organizasyonun isteği ile 13 Ocak 2012 tarihinde “Aydınlatmada Led Teknolojileri” başlıklı bir panel düzenlemiştir.  ATMK Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sermin ONAYGİL, panelin yöneticiliğini yapmış ve "Led Aydınlatmalar" konusunda bir sunuş gerçekleştirmiştir

"ATMK 17.Olağan Genel Kurul Toplantısı” 19 Ocak 2012 tarihinde, YTÜ Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Yönetmeliğimizin 6. Maddesi uyarınca, her yıl Ocak ayında gerçekleşen ATMK Olağan Genel Kurul Toplantısı, bu yıl 17. kez düzenlendi. ATMK’nin kuruluş amaçları doğrultusunda her yıl olduğu gibi bu yıl da gerek ulusal, gerekse uluslararası platformlarda gerçekleştirilen faaliyetler ve buna paralel olarak mali bütçe üyelerimizin görüş ve onayına sunuldu. Toplantının sonunda Prof.Dr. Sermin ONAYGİL, ATMK Onursal Başkanı Prof.Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU'ya ve Prof. Müjgan ŞEREFHANOĞLU SÖZEN'e Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE) tarafından değerli hizmetleri nedeniyle verilen "Onur Beratı"nı takdim etti.

Genel Kurulu öncesinde, ATMK’nin Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE)’nundaki Bölüm (Division) temsilcileri tarafından, aktif olarak çalıştıkları ve uluslararası platformlarda ülkemizi temsil ettikleri Bölümler ve ilgili Teknik Komitelerin çalışma alanları ile güncel konularına yönelik bilgilendirme sunumları yapıldı. CIE Bölüm temsilcilerinin hazırladıkları sunumlara “Bölümler” menü başlığından ulaşabilirsiniz.. 

Milli Komite ve Yönetim Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Sermin ONAYGİL’in hazırladığı, ATMK 2011 yılı Faaliyet Raporu’nun sunumu için tıklayınız...

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2011

“6. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu” ATMK ve TMMOB EMO İzmir Şubesi işbirliği ile 24 – 25 Kasım 2011 tarihlerinde İzmir’de II. Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi kapsamında gerçekleştirildi. Üçü özel sektör temsilcileri tarafından yapılan uygulamalı sunumlar olmak üzere, toplam 19 adet bildirinin sunulduğu Sempozyumda, Komitemiz yönetim kurulu üyeleri tarafından açılış oturumunda temel bilgilendirme sunumları da yapıldı. Ayrıca “Aydınlatmada LED teknolojileri, uygulamalar ve sorunları” başlıklı Panel ile güncel bir konu olan LED aydınlatma uygulamalarına açıklamalar, yol gösterici çözümler üretilmeye çalışıldı.

     

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle, Marmara Tanıtım Fuarcılık tarafından 29 Eylül - 2 Ekim 2011 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi (DTM)'nde gerçekleştirilen "LED Konferansı" ve "LED Yarışması"nda Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK), Düzenleme Komitesi'nde yer almış ve jüri üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Konferansta, ATMK Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Rengin ÜNVER danışma kurulu üyesi, bilim kurulu üyesi, yarışma kurulu üyesi ve oturum başkanı olarak bulunmuştur.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle, Global Enerji Derneği tarafından 14-16 Eylül 2011 tarihlerinde Ankara Sheraton Hotel & Convention Center’da düzenlenen "Uluslararası Elektrik Zirvesi/EIF 2011" organizasyonunda Komitemiz, ATMK Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sermin ONAYGİL tarafından temsil edilmiştir. Dünya’da ve Türkiye’de elektrik üretimine ilişkin çok çeşitli konuların tartışıldığı, çeşitli elektrik üretim kaynaklarının tüm boyutları ile değerlendirildiği ve en son gelişmeler ile uygulamaların pek çok açıdan ele alındığı bu platformda, Prof.Dr. Sermin ONAYGİL, "LED Aydınlatma ve LED Aydınlatma Teknolojileri" konulu oturumun başkanlığını yapmış, "Led Aydınlatmalar" konusunda sunuş gerçekleştirmiştir.

10-15 Temmuz 2011 tarihleri arasında Güney Afrika'nın Sun City kentinde düzenlenen Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE)'nun dört yılda br yapılan Genel Kurul toplantısı (27th Session of the CIE) ve her yıl düzenlenen Bölüm toplantılarında, ATMK Üyeleri aktif olarak yer alıp Türkiye'yi temsil etmişlerdir. ATMK Başkanı Prof.Dr. Sermin ONAYGİL, genel kurul toplantılarına katılmış, başkanı olduğu "TC 4-15 Road Lighting Calculations" Teknik Komite Toplantısı'nı gerçekleştirmiştir. CIE Bölüm toplantılarına Bölüm 1 ve TC 1-68 (Effect of Stimulus Size on Color Appearance) Teknik Komite toplantısına ATMK adına bölüm temsilcisi Prof.Dr. Rengin ÜNVER, CIE Bölüm 3 toplantısına ATMK adına bölüm temsilcisi Prof.Dr. Leyla ÖZTÜRK, CIE Bölüm 5 toplantısına, ATMK adına bölüm temsilcisi Prof. Müjgan Ş. SÖZEN katılarak Komitemiz temsil edilmiştir. Ayrıca Prof. Müjgan Ş. SÖZEN, başkanlığını yaptığı "TC 5-24 Guide for Architectural and Decorative Lighting" Teknik Komite Toplantısı'nı da gerçekleştirmiştir. CIE toplantılarına paralel olarak düzenlenen "Uluslararası Aydınlatma Konferansı" nda ülkemiz dokuz bildiri ile temsil edilmiştir. Bir grup olarak katılınan 'CIE Sun City' toplantılarında aydınlatma konusunda çalışan genç üyelerimiz büyük ilgi odağı olmuşlardır.

   

İSO (İstanbul Sanayi Odası), AGİD ve ATMK işbirliği ile, 23 Haziran 2011 tarihinde, İSO Odakule Binası’nda 'Genişletilmiş Sektör Toplantısı' düzenlenmiştir. Toplantıda aydınlatma sektörü ile ilgili genel bilgilendirmeler, teşvikler, destekler, yasal yönetmelik ve standartlara yönelik sunumlar gerçekleştirilmiştir. Aydınlatma sektörünün bilinçlenerek olumlu yönde gelişmesine katkı sağlaması amaçlanan toplantıda, Komitemiz Başkan Prof.Dr. Sermin ONAYGİL, Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Rengin ÜNVER, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Kamuran Türkoğlu ve Kevork Benlioğlu tarafından temsil edilmiştir. Prof.Dr. Sermin ONAYGİL 'Enerji Verimliliği Çalışmalarında Aydınlatmanın Yeri' Kamuran TÜRKOĞLU ise ’Pratikte Aydınlatma Terimleri ve Kavramları' başlıklı sunuşları gerçekleştirmişlerdir.

Türkiye'de imalat endüstrisinin en önemli fuarlarından biri olan WIN-World of Industry Fuarı'nın 2. Fazı, Bileşim Fuarcılık A.Ş. tarafından 17-20 Mart 2011 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. "WIN 2011-FAZ 2'" organizasyonu kapsamında, 19 Mart 2011 günü yapılan "Ledler ve Aydınlatma" başlıklı panelde ATMK Başkanı Prof.Dr. Sermin ONAYGİL, konuşmacı ve panelist olarak yer almıştır.

“LED ile Aydınlatma” Özel Konusu ile 8.Ulusal Aydınlatma Kongresi” ve “7.Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi” 14-17 Nisan 2011 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Aydınlatmanın araştırma, tasarım, uygulama ve üretim gibi değişik alanlarında çalışan akademisyen, kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirmek, karşılıklı bilgi ve deneyim aktarımını sağlamak amacıyla düzenlenen 8.Ulusal Aydınlatma Kongresi’nde; LED Işık Kaynakları, LED ve Enerji Verimliliği, Işık Ölçümleri, Yapay Aydınlatma, Renk ve Algılama, Enerji Performansı ve Enerjinin Etkin Kullanımı, Aydınlatma Tasarımı ve Tekniği konu başlıklı bildiriler sunulmuştur. Kongrede 30 Bildiri ve 4 uygulama sunuşu 7 oturumda gerçekleştirilmiş ve "LED ile Aydınlatma" konulu bir panel düzenlenmiştir.
Kongrenin sunumlarına ulaşmak için
tıklayınız... 

     

 “8. Ulusal Aydınlatma Kongresi” nde; 1995-2010 yılları arasında Aydınlatma Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüş olan ATMK kurucu üyelerinden Prof.Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU’ya ATMK’nın kurulması ve bugünkü düzeyine gelmesi aşamalarındaki özverili çalışmaları nedeniyle “ATMK Onursal Başkanlık” ünvanı verildi.

   

Bu bağlamda, 1995-2010 yılları arasında Aydınlatma Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu'nda görev alan; Prof.Dr. Müjgan Ş. SÖZEN (Başkan Yrd., Yönetim Kurulu Üyesi), Prof.Dr. Leyla ÖZTÜRK (Sayman, Yönetim Kurulu Üyesi), Dr. Haldun DEMİRDEŞ (Yönetim Kurulu Üyesi), Doç.Dr. Dilek ENARUN (Genel Sekreter, Yönetim Kurulu Üyesi) na özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür plaketleri verildi.

Ayrıca, 8.Ulusal Aydınlatma Kongresi'ne değerli katkılarından ötürü; NTSR Fuarcılık, Türk Philips A.Ş., Cree, Td Elektronik, Litpa Aydınlatma, Moonlight, Siteco Aydınlatma Tekniği ve Lightmaster olmak üzere tüm sponsorlarımıza da teşekkür plaketleri verildi.

8.Ulusal Aydınlatma Kongresi'nin hazırlık çalışmalarında ve başarısında büyük pay sahibi olan Düzenleme Kurulu Üyelerine ve Sekretersayısına da sonsuz teşekkürler...

 

2010

Komitemiz, Yıldız Teknik Üniversitesi, Yapı Fiziği Bilim Dalı’nın 4-5 Mart 2010 tarihleri arasında düzenlediği “Yapı Fiziği ve Sürdürülebilir Tasarım Kongresi” ne katıldı.

Temel amacı Yapı Fiziği alanında Türkiye’de kent ve yapı ölçeğinde araştırma, tasarım, üretim, uygulama yapan kişi ve kuruluşları bir araya getirmek, geçmişten günümüze olan süreçteki çalışmaları, gelişmeleri tartışmak, bilgi alışverişinde bulunmak, bilgiyi yaygınlaştırmak, üniversite-sanayi işbirliğini arttırmak ve bu alandaki birikimi ortaya koymak şeklinde tanımlanan kongrede Komitemiz temsil edilmiş ve yönetim kurulu üyelerimizin katılımıyla desteklenmiştir.

İstanbul Ticaret Odası’nın 53 no’lu Teknik, Dekoratif Aydınlatma Meslek Komitesi’nin, 10 Şubat 2010 tarihinde düzenlediği toplantıda Komitemiz temsil edildi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 53 no’lu Teknik, Dekoratif Aydınlatma Meslek Komitesi’nin düzenlediği toplantı daveti üzerine, ATMK Yönetim Kurulu Üyeleri’mizden Prof.Dr. Mehmet KÜÇÜKDOĞU, Prof.Dr. Sermin ONAYGİL, Prof. Müjgan Ş. SÖZEN, Prof.Dr. Rengin ÜNVER, Prof.Dr. Leyla D. ÖZTÜRK ve Yük.Müh. A.Kamuran TÜRKOĞLU katılmış ve Komitemiz temsil edilmiştir. Sektörün sorunları, çözüm önerileri hakkında görüş alışverişinde bulunulmuş ve işbirliği konusunda görüş birliğine varılmıştır.

ATMK Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran TÜRKOĞLU, 27 Şubat 2010 tarihinde TÜYAP’ta WIN fuarları kapsamında düzenlenen “LED ve LED’in Aydınlatma Geleceği” başlıklı panele ATMK’yı temsilen katıldı.

27 Şubat 2010 tarihinde düzenlenen “LED ve LED’in Aydınlatma Geleceği” başlıklı panelde, çeşitleri ve verimlerine paralel olarak LED ve LEDli aygıtların kullanım alan ve oranlarının da giderek arttığına dikkat çekilmiştir. Yüksek güçlü LED üreticilerinin sağladığı ürünlerin etkinlik faktörleri ve ömür değerleri tartışılmış, beyaz LEDlerin gelişmekte olan renk geriverim değerleri görüşülmüştür. Kamuran TÜRKOĞLU tarafından, LED’lerin bireysel performanslarının aygıt performansından çok farklı olacağı vurgulanmış, dekoratif aydınlatmada lider olan LEDlerin yaygınlaşmasının, üretimin yanında, test yöntemlerindeki gelişmeye de oldukça bağlı olduğu belirtilmiştir.

“CIE Mid-term Meeting”, genel ve bölüm toplantıları ile Teknik Komite çalışmalarında, Komitemiz temsil edildi.

1
8-19 Mart 2010 tarihinde Avusturya’nın Viyana kentinde düzenlenen CIE Division 3 toplantısına Prof. Dr. Leyla Dokuzer ÖZTÜRK, 17-18 Haziran 2010 tarihlerinde ABD’nin New Jersey kentinde düzenlenen CIE Division 1 toplantısına Prof.Dr. Rengin ÜNVER, 01-03 Eylül 2010 tarihleri arasında İsviçre’nin Bern kentinde düzenlenen CIE Division 2 toplantısına Yük.Müh. A.Kamuran TÜRKOĞLU, 05-08 Eylül 2010 tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana kentinde düzenlenen CIE Division 4  toplantısına Prof.Dr. Sermin ONAYGİL, 05-08 Eylül 2010 tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana kentine düzenlenen CIE Division 5 toplantısına Prof. Müjgan Ş. SÖZEN katılmış ve Komitemizi temsil etmişlerdir.

30 Eylül – 3 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleşen “LED Sistemleri, Teknolojileri Ve Uygulamaları Konferansı ve LED Yarışması” nın düzenlenmesine Komitemiz destek verdi.

Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde 30 Eylül – 3 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlenen 6. LED Fuarı kapsamında gerçekleşen “LED Sistemleri, Teknolojileri Ve Uygulamaları Konferansı ve LED Yarışması’na Komitemiz adına Prof.Dr. Rengin ÜNVER ve Prof.Dr. Sermin ONAYGİL destek vermiş ve Komitemizi temsil etmişlerdir.

1-3 Aralık 2010 tarihleri arasında İtalya’nın Roma kentinde düzenlenen MED CHIP 2010 (Mikroelektronik Teknolojileri) İkili Görüşmeleri platformunda Komitemiz temsil edildi.

İ
talyan Başkonsolosluğu Ticari İlişkileri Geliştirme Bölümü olan İtalyan Ticaret Merkezi (I.C.E.) İtalyan Sanayi Üretim Bakanlığı’na bağlı bir devlet kuruluşudur. İtalyan ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtımını desteklemek ve İtalyan şirketlerinin uluslararası ilişkilerini güçlendirmek amacını taşımaktadır. Türkiye’de “İtalyan Ticaret Merkezi” ismi ile tanınan şube, kurulduğu 1985 yılından beri İstanbul’da faaliyet göstermektedir. İtalya ile ekonomik ve ticari ilişkiler kurmayı hedefleyen Türk şirketlerine destek vererek bilgi sağlamayı amaçlayan kuruluş, aynı zamanda İtalyan şirketlerinin Türk şirketleri ile ticari ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, İtalya’nın Roma kentinde düzenlenen MED CHIP 2010 ikili görüşmeler platformuna İtalyan Ticaret Merkezi’nin daveti üzerine ATMK Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Mehmet KÜÇÜKDOĞU ve Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Sermin ONAYGİL katılmış ve Komitemiz temsil edilmiştir.2009

Aydınlatma alanındaki en önemli kongrelerden biri olan “11th European Lighting Conference-Lux Europe 2009” organizasyonu, 9-11 Eylül 2009 tarihleri arasında Kabataş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile birlikte düzenlediğimiz “V. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu” 07-09 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

2001 yılından bu yana iki yıl ara ile TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Merkezi ve değişik illerdeki Şubeleri ile birlikte düzenlediğimiz Ulusal Aydınlatma Sempozyumlarınının beşincisi, EMO İzmir Şubesi ve Komitemizin birlikteliği ile 07-09 Mayıs 2009 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi. Komitemiz yönetim kurulu sempozyuma hem düzenleme hem de yürütme kurulu olarak destek vermiştir. Özellikle, sempozyumun düzenlendiği il ve çevre illerden gelen elektrik mühendisi, mimar, aydınlatma tasarımcısı, aygıt üreticisi v.b kişi ve kuruluşlara yönelik olan bu toplantıların ülkemizde aydınlatma konusundaki bilinçlendirmeyi arttırmak bakımından büyük önem taşımaktadır.


2008

Balkan Aydınlatma Birliği (Balkan Lighting Society) ve Balkan Light 2008 Konferansı’nda Milli Komitemiz temsil edildi.

Üyesi olduğumuz “Balkan Aydınlatma Birliği”nin Genel Kurul Toplantısı 07 Ekim 2008 tarihinde Slovenya Luibljana’da gerçekleştirildi. Slovenya Aydınlatma Milli Komitesi’nin ev sahipliği ile Luibljana kentinde 07-09 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenen 4. Balkan Light (Balkan Light 2008) Konferansına, Komite Başkanı Prof.Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU, Komite Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Sermin ONAYGİL, Komite Yönetim Kurulu Sekreteri Prof. Dr. Rengin ÜNVER ile kimi komite üyelerimiz çalışmaları ile katılmışlar ve ülkemiz adına önemli katkılarda bulunmuşlardır. 

Interlight İstanbul Fuarı (Uluslararası Aydınlatma, Tesisat ve Bina Otomasyonu Fuarı), 09-12 Ekim 2008’de gerçekleştirildi.

ATMK (Aydınlatma Türk Milli Komitesi), AGİD (Aydınlatma Gereçleri ve İmalatçıları Derneği) ile NTSR Fuar ve Gösteri Hizmetleri Ltd. Şti. arasında “Interlight İstanbul Fuarı (Uluslararası Aydınlatma, Tesisat ve Bina Otomasyonu Fuarı)” na ilişkin 22 Ocak 2007 tarihinde yapılan sözleşme uyarınca 2008, 2009, 2011, 2013 ve 2015 yıllarında planlanan beş fuardan ilki 09-12 Ekim 2008 tarihinde gerçekleştirildi. CNR Expo Fuar Merkezi’nde 3200 m2 alanda  yer alan fuarda 52  firma ürünlerini sergiledi ve fuar  37 ülkeden 7623 kişi tarafından ziyaret edildi. “Interlight İstanbul Aydınlatma Fuarı” kapsamında ayrıca “Yılın Aydınlatma Ödülleri Yarışması” düzenlenmiştir. Seçici kurulda yer alan Komite Yönetim Kurulu Üyelerimizden Prof. Dr. Alpin YENER ve Prof. Dr. Leyla Dokuzer ÖZTÜRK yarışmaya katılan ürünlerin değerlendirilmesine katkıda bulunmuşlardır.

“7. Ulusal Aydınlatma Kongresi” 27-28 Kasım 2008 tarihleri arasında, İTÜ Taşkışla Binası’nda gerçekleştirildi. Konferansın organizasyonunda tüm yönetim kurulu üyelerimiz yer almış ve sekreteryası Prof. Dr. Alpin YENER tarafından yürütülmüştür.

2007

İstanbul Kültür Üniversitesi ile birlikte düzenlediğimiz, uluslararası “Light Pollution&Urban Lighting” sempozyumu 6-8 Eylül 2007 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Sempozyuma ATMK adına, Prof. Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU, Prof. Müjgan ŞEREFHANOĞLU SÖZEN ve Prof. Dr. Sermin ONAYGİL katıldı. Konu ile ilgili uluslararası ve ulusal katılımcıların ve izleyicilerin bir araya geldiği, ışık kirliliği ve kent aydınlatma konusunda bilgi paylaşımının ve tartışmaların yapıldığı önemli bir toplantıdır.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile birlikte düzenlediğimiz “IV. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu” 13-15 Aralık 2007 tarihlerinde gerçekleştirildi.

EMO İzmir Şubesi ve Komitemizin birlikteliği ile “IV. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu” olarak 13-15 Aralık 2007 tarihleri arasında İzmir” de gerçekleşti. Sempozyumda Komitemiz, tüm Yönetim Kurulu üyelerinin sundukları bildirilerle büyük bir katkı koymuşlardır. İzmir ve çevre illerden gelen elektrik mühendisleri ve mimarların geniş katılımları ile yer aldıkları sempozyum, çok başarılı geçmiş ve amacına ulaşmıştır.

2006

“6.Ulusal Aydınlatma Kongresi” 23–24 Kasım 2006 tarihlerinde gerçekleştirildi.

2005


Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun   “CIE Midterm Meeting 2005” de Milli Komitemiz temsil edildi.

İspanya Aydınlatma Milli Komitesi’nin ev sahipliği ile Leon kentinde 12-21 Mayıs 2005 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun 2005 yılı Midterm toplantısına Komite Başkanı Prof.Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU, Genel Kurul üyesi; Prof.Dr.Sermin ONAYGİL, Division 4 üyesi, TC-4.15’in Başkanı ve TC-4.35’in üyesi; Prof. Müjgan ŞEREFHANOĞLU SÖZEN Division 5  üyesi TC 5-21’in Başkanı; Prof. Dr. Rengin ÜNVER Division 1 üyesi olarak katılmışlar ve ülkemiz adına önemli katkılarda bulunmuşlardır.

“Illuminat 2005” ve “3. Balkan Light 2005” toplantılarında Komitemiz temsil edildi.

Romanya Aydınlatma Milli Komitesi tarafından Romanya’nın Cluj-Napoca kentinde 2-3 Haziran 2005 tarihlerinde düzenlenen ”Illuminat 2005” ve “3. Balkan Light 2005” toplantılarına Komite Başkanı Prof.Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU, Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Sermin ONAYGİL ve Genel Kurul üyemiz Dr. Banu MANAV katılarak Komitemizi temsil etmişlerdir. Prof.Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU, açış konuşması ve oturum başkanlığı, Prof.Dr Sermin ONAYGİL, oturum başkanlığı ve Yrd.Doç.Dr Önder GÜLER ve Emre ERKİN ile birlikte hazırladıkları iki bildiri sunmuş ve Dr. Banu MANAV da, Prof.Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU ile birlikte hazırladıkları bildiriyi sunarak bu uluslar arası toplantıya ülkemiz adına katkıda bulunmuşlardır.

"INTERLIGHT ISTANBUL'05 Aydınlatma, Tesisatı ve Bina Otomasyonu Fuarı" 22–25 Eylül 2005 tarihlerinde, CNR Uluslar arası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

EMO Genel Merkezi ve Gazi Üniversitesi ile birlikte düzenlediğimiz “3. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu” 23–25 Kasım 2005 tarihlerinde gerçekleştirildi.

2004

“5.Ulusal Aydınlatma Kongresi” ve “INTERLIGHT ISTANBUL 2004 3. Uluslararası Aydınlatma, Tesisat ve Bina Otomasyonu Fuarı” 7-10 Ekim 2004 tarihlerinde Yeşilköy CNR Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Komitemiz, Yunanistan’ın Atina kentinde düzenlenen “Convention for Lighting” fuarında temsil edildi.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun 4. Bölümünün TC 4-15 “Road Lighting Calculations” adlı Teknik Komitesi’nin başkanlık görevini sürdüren Prof.Dr. Sermin ONAYGİL bu görevi nedeniyle Yunan Aydınlatma Milli Komitesi tarafından, fuar kapsamında düzenlenen “Modern Demands on Lighting” adlı seminerde konuşma yapmak üzere 16 Ekim 2004 tarihinde Atina’ya davet edilmiş ve “Calculation and Measurement Methods for Street Lighting” adlı 45 dakikalık bir sunum yapmıştır.

2003

Uluslararası  Aydınlatma Komisyonu’nun   25. Toplantısı (25th Session of the CIE)’nda Milli Komitemiz temsil edildi.

ABD Aydınlatma Milli Komitesi’nin ev sahipliği ile San Diego kentinde düzenlenen Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun 25. Toplantısına, Komite Başkanı Prof.Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU, Genel Kurul üyesi; Prof.Dr.Sermin ONAYGİL, Division 4 üyesi, TC-4.15’in Başkanı ve TC-4.35’in üyesi; Prof.Dr. Rengin ÜNVER, Division 1 üyesi ve TC-1.42, TC-1.44, TC-1.57 ve TC-1.59 üyesi  olarak katılmışlar ve ülkemiz adına önemli katkılarda bulunmuşlardır.

"INTERLIGHT ISTANBUL'03 Aydınlatma, Tesisatı ve Bina Otomasyonu Fuarı" 25-28 Eylül 2003 tarihlerinde, CNR Uluslar arası  Fuar Merkezi’nde  gerçekleştirildi.

EMO Diyarbakır Şubesi ve Dicle Üniversitesi ile birlikte düzenlediğimiz “Diyarbakır Aydınlatma Sempozyumu” 7-9 Ekim 2003 tarihlerinde gerçekleştirildi.

2002

Komitemiz, Lux Europa “Board of Directors”ta temsil edildi.

Üyesi bulunduğumuz "Lux Europa"nın 2005 yılındaki kongresi, bildiğiniz gibi Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenecektir. Alman Aydınlatma Milli Komitesi adına Prof.Dr. H. Kaase'nin dönem başkanlığını yürüttüğü "Board of Directors", 2005 kongresinin düzenlenmesi amacıyla ilk toplantısını 25 Mayıs 2002 tarihinde Berlin Teknik Üniversitesi'nde yapmış ve bu toplantıya Komitemizi temsilen, "Board of Directors" üyesi Prof.Dr. Mehmet Şener KÜÇÜKDOĞU katılmıştır. 

"II.Balkan Light" ile "IV. Ulusal Aydınlatma Kongresi" ve "INTERLIGHT ISTANBUL'02 Aydınlatma, Tesisatı ve Bina Otomasyonu Fuarı" 3-6 Ekim 2002 tarihlerinde, İstanbul Hilton Convention Center' da gerçekleştirildi.

2001

“Uluslararası Aydınlatma Komisyonu” (CIE), Genel Kurul ve Bölüm (Division) toplantıları ile “Uluslararası Aydınlatma Kongresi ve Sergisi” 6-16 Eylül 2001 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

TMMOB  Elektrik  Mühendisleri  Odası İzmir Şubesi ile  28 Kasım- 1 Aralık 2001 tarihlerinde “İzmir Aydınlatma Sempozyumu ve Sergisi”ni düzenledik.

2000

3.Ulusal Aydınlatma Kongresi / 23-24 Kasım 2000

1998

2.Ulusal Aydınlatma Kongresi / 26-27 Kasım 1998

Bu güne dek gerçekleştirilen etkinliklere ilişkin fotoğraflı anılar için tıklayınız...
1996

1.Ulusal Aydınlatma Kongresi / 28-29 Kasım 1996